Problemi:
- Kreštava čaša
Duga nit je pričvršćena za dno plastične čaše. Čvrsto omotajte komad mokrog papira oko niti i povucite je prema dolje. Istražite i objasnite kreštavi zvuk koji nastaje ovim eksperimentom.
- Slina
Koja je količina ljudske slike dovoljna da razgradi određenu količinu škroba u šećere? Je li moguće detektirati razlike u enzimskoj aktivnosti i drugim svojstvima sline svakog člana vašeg tima?
- Plava boca
Pomiješaju se otopina Metilenskog modrila (tetrametiltionin-klorida) i alkalna otopina reducensa. Pod određenim uvjetima, mješavina koja time nastane može opetovano mijenjati boju iz plave u bezbojnu i natrag. Koliko ciklusa promjene boje je moguće vidjeti ovisno o omjeru komponenata i drugim parametrima?
- Klimavi most
Vodoravno metalno ravnalo je poduprto samo na jednom kraju, a druga strana visi u zraku, poput balkona. Plastična čaša je pričvršćena na kraj ravnala koji je u zraku. Kapi vode padaju u čašu iz kapaljke u regularnim vremenskim intervalima. Ravnalo isprva mirno stoji, zatim počinje oscilirati gore-dolje te se konačno ponovno umiri. Istražite i objasnite ovaj efekt.
- Euglena
Vrste iz roda Euglena su osjetljive na svjetlo. Kako boja uzorka vode koji sadrži Euglenu ovisi o razini svjetla i prisutnosti hranjivih tvari?
- Eksplozivni talog
Amonijak i jod se mogu iskoristiti da se proizvede tamni talog koji je stabilan kad je mokar, no eksplozivan u suhom stanju. Demonstrirajte kako je moguće detonirati ovaj talog u sigurnim uvjetima i procijenite kolika se energija otpušta prilikom detonacije.
- Termos boce
Izmjerite koliko se brzo vruća voda u termos boci ohladi na sobnu temperaturu. Koji parametri termos boce utječu na njezinu efikasnost?
- Klijavost
Ako se više suhih sjemenki izloži odgovarajućim uvjetima, neke će sjemenke proklijati mnogo brže od drugih. Koji faktori su neophodni kako bi jedno određeno sjeme proklijalo? Istražite kako se udio sjemenki koje su uspješno proklijale povećava s vremenom.
- Razvijanje fotografija
Količina vremena koja je potrebna da se razvije uzorak crno bijelog fotografskog filma ovisi o raznim faktorima i može biti nepoznata kao je filmu istekao rok trajanja. Isprobaj razne metode kako izmjerio/la optimalno vrijeme razvijanja takvog filma koristeći razvijač (kemijsku otopinu za razvijanje filma) po vlastitom izboru. Koje su metode dovoljno brze da biste testirali uzorak filma tijekom jedne znanstvene borbe?
- Točno vrijeme
Mehanički satovi često počnu kasniti ili raniti ovisno o uvjetima u kojima se koriste. Usporedite točnost više satova i nađite faktore koji utječu na odstupanje mehaničkih satova.
- Sušenje kose
Često se kaže da sušenje kose vrućim zrakom oštećuje kosu. Testirajte ovu izjavu koristeći mikroskop.
- Difuzori s trstikom
Jedna ili više trstika se stave u bocu koja sadrži mješavinu alkohola, ulja i vode. Istražite i objasnite kako brzina isparavanja ovisi o broju trstika i ostalim relevantnim parametrima.
Problemi „Izumi sam“
Problemi iz ove kategorije zadani su nešto slobodnije. Unutar okvira
zadanog fenomenom, potrebno je preciznije definirati problem koji želite rješavati.
- Izumi sam: Matematička umjetnost
Predloži problem o metodama ili funkcijama koje se mogu koristiti za opisivanje 2D crteža uz minimalnu količinu numeričkih podataka. Koje promjene u podacima su dovoljne da stvarni objekt na slici postane neprepoznatljiv za ljude?
- Izumi sam: Serijacija
Serijacija je metoda u arheologiji koja omogućava kronološko redanje nekoliko sličnih nalaza uspoređivanjem postupnih promjena u sadržaju i stilu svakog nalaza. Serijacija je korisna ako apsolutno datiranje nije moguće. Osmisli eksperimente ili predloži slučajeve u kojima se nedatirani stvarni nalazi mogu kronološki poredati pomoću serijacije.
- Izumi sam: Raspršenje svjetlosti
Formuliraj problem koji povezuje vidljivu boju stvarnog objekta s učinkom raspršenja svjetlosti.
- Izumi sam: Veliki mikroskopski organizmi
Većina jednostaničnih organizama je premala da bi ih se moglo vidjeti golim okom, ali neki od njih su veći od drugih. Predloži problem koji demonstrira i istražuje najveći jednostanični organizam koji se može pronaći u prirodnom staništu u tvojoj okolici.
- Izumi sam: Šesto čulo
Osjetni organi raznih životinja omogućuju im otkrivanje podražaja koji su nedostupni ljudskoj percepciji. Predloži problem koji zahtijeva proučavanje osjetljivosti receptora kod životinje po tvojem izboru.
Probleme su osmislili Nikita Černikov, Artem Golomolzin, Anastasija Litvinova, Ilja Marčenko i Evgenij Junosov. Odabrali su ih i pripremili Ilja Marčenko i Nikita Černikov.
Službeni popis problema za 13. IYNT 2025 odobrilo je Vijeće IYNT-a te se mogu
koristiti samo na događajima koje Vijeće podržava.
Problemi su objavljeni u Batumi, Gruzija 27.7.2024.
Prijedvod na hrvatski jezik: Istraživački centar mladih